ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Για την έγκαιρη ενημέρωσή σας

συνιστάται να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου καθημερινά

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2019-2020

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ

Τηλέφωνα: 2102813813

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί γονείς,

Οι εγγραφές των μαθητών για το σχολικό έτος 2019-20 όλων των τάξεων του σχολείου, όπως γνωρίζετε από πέρυσι, γίνονται πλέον ηλεκτρονικά. Για το λόγο αυτό η ολοκλήρωση των εγγραφών των μαθητών στο σχολείο πρέπει να γίνει σε τρεις φάσεις:

Φάση 1η:

Από 22 Μαΐου μέχρι και 17 Ιουνίου όλοι οι γονείς (για το σχολείο ο πατέρας με τους κωδικούς του taxisnet) των οποίων τα παιδιά τους θα φοιτήσουν στις τάξεις του Λυκείου πρέπει να μπουν στο πληροφοριακό σύστημα του ΥΠΠΕΘ  e-eggrafes.minedu.gov.gr και να συμπληρώσουν την Ηλεκτρονική Αίτηση – Δήλωση Προτίμησης για το Λύκειο (πχ. Τάξη, Κατεύθυνση, Μαθήματα επιλογής, Διεύθυνση κατοικίας του  taxis net η οποία πρέπει να ταυτίζεται με αυτή που δηλώσατε στο σχολείο). Αν τα βασικά στοιχεία σας του taxis net με το σχολείο δεν ταυτίζονται πρέπει να απευθυνθείτε στη Διεύθυνση του σχολείου για να γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές.

Φάση 2η:

Από την Τρίτη 25 Ιουνίου μέχρι και την Παρασκευή 28 Ιουνίου, όλοι οι γονείς των οποίων τα παιδιά τους θα φοιτήσουν στις τάξεις του Λυκείου πρέπει να μπουν στο πληροφοριακό σύστημα του ΥΠΠΕΘ  e-eggrafes.minedu.gov.gr και να οριστικοποιήσουν την Ηλεκτρονική Αίτηση – Δήλωση Προτίμησης για το Λύκειο, την οποία και πρέπει να εκτυπώσουν για να την καταθέσουν στη συνέχεια στο σχολείο.

Φάση 3η:

Για την ολοκλήρωση των εγγραφών στο Λύκειο όλοι οι γονείς προσέρχονται και καταθέτουν στο σχολείο μέχρι 11 Σεπτεμβρίου τα παρακάτω δικαιολογητικά:

• Έντυπο αίτησης εγγραφής
  • Την ηλεκτρονική αίτηση – δήλωση εγγραφής
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599, για κηδεμονία, επικοινωνία με το σχολείο, κινητό για αποστολή sms  ή  e-mail κλπ.
  • Αντίγραφο ταυτότητας του μαθητή
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή, μόνο για την Α΄ τάξη

Οδηγίες:

• Τα έντυπα θα τα εκτυπώσετε από το site του σχολείου (2lyk-n-irakl.att.sch.gr) ή θα τα παραλάβετε από το σχολείο σε έντυπη μορφή για να τα συμπληρώσετε.
  • Τέλος για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση θα είμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Δημήτριος Μιχαλόπουλος